Blogger - schizofrenik

Autor: Vlastimil Mazal | 30.3.2007 o 16:50 | Karma článku: 4,74 | Prečítané:  1432x

Tak ma to postihlo. Stal som sa v piatok, 30.3.2007 okolo obeda konečne schizofrenikom.

Asi ma k tomu priviedlo viac vecí. Prvou z nich bolo zistenie, ako to tu na SME blogu vlastne chodí. Keď som pred 9 mesiacmi začínal, vedel som veľmi málo. Možno len to, že je tu priestor vyjadriť svoj názor. A že žiaden bloger na SME sa nesmie schovávať za nejaký nick a neurčitý obrázok. To mi vyhovovalo.

Neskôr som začal objavovať jemné nuansy tohoto blogerského života. V mojom živote sa zjavil Výber SME a s ním túžba byť v ňom zahrnutý. Karma začala rásť a ja som s potešením sledoval, ako pribúdajú čitatelia, ktorí mi kliknutím dávajú najavo, že sa im môj článok páčil. Zistil som, že sú veci, o ktorých môžem písať bez obáv a priamo, a takisto sú témy, ktoré predstavujú veľmi tenký ľad. Neprispôsobil som sa - nemám to v povahe:-)

Čo ma ale zarazilo, bola priama úmera medzi čitateľským úspechom a konkrétnou témou. Pomaličky som sa zorientoval v babylone námetov a bol som schopný vypracovať si profil úspešného a neúspešného článku. Politika je úplne na najvyššej priečke rebríka žiadanosti, tesne nad srdcervúcimi osudovými príbehmi a kritikou celebrít. Naopak, až úplne dole sa v obľúbenosti nachádzajú seriózne zamyslenia, analýzy a problémové štúdie. Niekde v strede sú zábavné články, ktorých autori sa veľakrát len potrebujú vypísať z nejakého hooodne nasieracieho dňa...

Druhým katalyzátorom bol fakt, že názory prejavené čitateľmi v diskusiách ma utvrdili v tom, že nie každá téma je vhodná na SME. Články mienené vážne a pojednávajúce o pre mňa dôležitých veciach (globalizácia, menová burza, korporátna politika, apod) si nenašli dostatok čitateľov. Uvedomil som si, že robím strašnú chybu: píšem o peniazoch na portál, ktorého 80% návštevníkov v skutočnosti nevie, ako ich zarobiť! Áno, chodia do práce, dostávajú mzdu, ale rozumejú tomu, prečo? Robia niečo preto, aby zarábali viac? Alebo, a to je prípad väčšiny na tomto blogu, sa len sťažujú, že zarábajú málo?

Tretím podnetom na vytvorenie ešte jedného blogu - a zrodenie schizofrenika či dualistu - bolo zistenie, že som svoj blog doteraz koncipoval skutočne neprofesionálne. Pozrel som si stránky najlepších blogerov a zapamätal som si dúležitú vec - majú štruktúru. Katolícky kňaz píše príbehy lásky k blížnemu, lekár kritiku zdravotníctva, učiteľ monológy ku školstvu, žienka domáca opisuje svoje deťúrence... len ja som sa snažil obsiahnuť príliš veľa rôznych problémov. S tým však musím prestať.

Rozhodol som sa vytvoriť si ešte jeden, paralelný blog. Mal by reprezentovať tie moje myšlienky, ktoré sa týkajú financií, medzinárodných vzťahov, korporátnej politiky a politickej filozofie. Mal by to byť teda blog pre čitateľa, ktorý chce a dokáže rozmýšľať a ktorý ocení rôzne "zákulisné informácie" z obchodného sveta. Mal by to byť blog, ktorý podnieti konštruktívnu diskusiu, založenú na kladení otázok, nie na vynášaní hodnotových súdov. Z týchto dôvodov som ho samozrejme nemohol umiestniť na SME. Musel som nájsť platformu, ktorá bude vhodnejšia a ktorej návštevníci takéto články privítajú. Preto oddnes druhú polovičku mojej osobnosti nájdete na http://mazal.blog.hnonline.sk/. Snáď sa aspoň niektorým z vás bude páčiť.

Samozrejme, aj tu pokračujem ďalej - akurát si škrtám vážne témy z repertoára..:-)) Budem písať ukričané recenzie, zlostné postrehy z auta, Lenkine príhody z okolia kuchyne, systematické pojednania o Systeme (kým nebude KONEČNE tá stránka!!!) a iné, podobné grotesky. Vyroňme teraz spolu jednu slanú slzu - odchádza Benedikt, zostáva Puntičkár...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Beaty Balogovej

Príbehy, ktoré odlíšia pravdu od klamstva, môžu stáť život

Prejav šéfredaktorky SME Beaty Balogovej na odovzdávaní medzinárodnej Ceny Alfreda Frieda pre fotografiu roka na tému mier.

DOMOV

Súd uznal Rybaniča vinným, dostal tri roky podmienečne

Filip Rybanič sa musí Kaliňákovi ospravedlniť.


Už ste čítali?