A prečo mám cvičiť Systemu?

Autor: Vlastimil Mazal | 18.4.2007 o 17:15 | Karma článku: 4,78 | Prečítané:  1804x

Dobrá otázka. Dostal som ju niekoľkokrát a odpoveď je stále rovnaká. Aby som teda predišiel akýmkoľvek dezinformáciám, ponúkam 10 jednoznačných dôvodov, prečo cvičiť Systemu (pre všetkých, ktorí hľadajú niečo nové do svojho života):

1) Naučíš sa sebaobranu. Nie zopár techník, ktoré budú fungovať, ak ťa v bojovom postoji zastihne útočník, ktorého očakávaš, s útočnou technikou, na ktorú si pripravený/á. Naučíš sa "rozmýšľať telom" a reagovať na nepredvídané a nebezpečné situácie nie naučeným pohybom, ale intuitívne, efektívne a absolútne adresne.

2) Spoznáš sám/a seba. Sebaspoznávanie je dôležitou súčasťou Systemy. Každý deň sa na seba pozeráme trochu inými očami, v extrémnych situáciách a učíme sa. O svojom tele, o svojej psychike, o svojich prirodzených reakciách. Dozvieš sa, čo môžeš od seba očakávať pod tlakom, v očakávaní bolesti a pri nepríjemných situáciách.

3) Naučíš sa dýchať. To nie je vtip. Väčšina ľudí dnes dýcha nesprávne, čo spôsobuje nedostatočnú výdrž, chabé prekrvovanie svalov a limitovaný rast fyzického potenciálu. V Systeme je dýchanie nesmierne dôležité a existuje hneď niekoľko desiatok spôsobov, ako správne dýchať v určitej situácii. Okrem vyrovnávania fyzickej námahy Systema ponúka aj relaxačné dýchanie a uzdravovacie dýchanie.

4) Naučíš sa čeliť svojmu strachu. Kto vraví, že sa ničoho nebojí, buď klame, alebo je hlupák. Strach je úplne normálnou emóciou, ktorá nemusí byť na škodu, pokiaľ ju máme pod kontrolou. Práve Systema učí ovládať svoj strach a postaviť sa mu tvárou v tvár.

5) Získaš fyzickú kondíciu. Systemu môže začať cvičiť hocikto - na kondičke skutočne nezáleží. Celý tréning ale smeruje k posúvaniu osobných hraníc, k prekračovaniu limitov - a každý cvičenec si ich stanovuje sám. Týmto spôsobom si určí tempo, ktorým sa chce zlepšovať, ale zároveň je preňho/preňu nemožné stagnovať. Jediná cesta vedie vpred...

6) Spoznáš zaujímavých ľudí. Z mojich skúseností viem, že Systemu cvičia programátori, vojaci, manažéri, policajti, ekonómky, študenti, securiťáci, úradníčky, predajcovia... proste všetky vekové, rasové, pohlavné, pracovné, príjmové a jazykové skupiny. Je to spôsobené "individuálnou univerzálnosťou" umenia - Systema je totiž pre každého presne taká, akú si ju urobí...

7) Získaš nový pohľad na každodenný život. Systema nie je len o úderoch, kopoch, pákach a sekaní slnečnými okuliarmi pri absencii inej zbrane (áno, aj to sa učí na tréningoch - improvizované zbrane:-), ale je podložená aj filozofiou nadväzujúcou na pravoslávie a doplnenou o aplikovanú psychológiu, ktorú do Systemy implementovali Specnaz. Ako všetko v Systeme, aj táto jej spirituálna stránka je otvorená interpretácií - a preto veľmi atraktívna, lebo neobsahuje žiadne dogmy...

8) Začneš si oveľa viac veriť. V Systeme budeš vystavený/á krajným situáciám, o ktorých by si si nikdy nemyslel/a, že by si v nich dokázal/a prežiť. A zvládneš ich! Zistíš, že víťazstvo a prežitie sú dve rozličné veci, ale obe sú vo svojej podstate hlavne stav mysle. Budeš vedieť všetky poznatky zo Systemy aplikovať vo svojej práci a v súkromnom živote. Nebudeš sa báť neznámeho, lebo na vlastnej koži pocítiš, že strach má iba veľké oči...

9) Zbavíš sa chorľavosti. Nebudeme sa tváriť, že Systema je zázračný všeliek. Ale pobyt na čerstvom vzduchu a intenzívna a pravidelná fyzická aktivita sú správnym krokom k otužilosti a obranyschopnosti organizmu.

10) Budeš sa baviť ako nikdy v živote. Každý tréning je iný, si pán/i svojich techník, stále cvičíš s niekým a humor a zábava sú integrálnou súčasťou Systemy. Nemáme trénera, ktorému sa cvičenci kľaňajú a ktorý z lavičky znudene vykrikuje presné pokyny. Máme klub, v ktorom sa inštruktor delí o nápady a myšlienky a aktívne sa zapája do tréningu.

Tak čo viac povedať? 25.4.2007 o 20:00 máme tréning v Dome Športu, a potom 2x do týždňa až donekonečna (teda, kým bude chuť a záujem:-). Príďte si s nami zacvičiť!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?